Programy, s ktorými sa stretneš počas štúdia
V dnešnej dobe technického rozvoja je už veľmi ťažké očakávať, že sa vyhneme práci na počítači. Stavbári aj architekti si počas štúdia môžu vyskúšať, aké to je skicovať s ceruzkou na papier. Veľa architektov svoje nápady dávajú najprv na papier, až potom do počítača, kde sa neskôr odohráva väčšina architektonickej a projektantskej práce. A to, čo vo svojom počítači počas štúdia využiješ ty, sa dozvieš v tomto článku.
AutoCAD
Povedala by som, že to je taký tato momentálne používaných stavbárskych programov. Aj keď sa vo svete už vo veľkom využíva BIM, na Slovensku je stále v mnohých firmách najpoužívanejší AutoCAD. Na škole sa s ním mnohí študenti stretnú už v prvom semestri štúdia a svoje návrhy si vymodelujú v 2D priestore.
Revit, ArchiCAD, Allplan
Najviac používané programy po AutoCADe. V týchto programoch sa učia stavbári už na stredných školách a pokračujú v nich aj na vysokej škole. Je možné v nich pracovať v 2D aj 3D prostredí. Pri mnohých ponukách práce sa stretneš práve z požiadavkou znalostí z AutoCADu + jedného z týchto programov.
Sketchup
Ak človek pracuje v AutoCADe, potrebuje prostredie, kde bude môcť svoju stavbu vytvoriť ako 3D model a následne ho vyrendrovať. Často sa pre túto prácu používa práve Sketchup. Na používanie je veľmi jednoduchý a používajú ho aj „nestavbári“ keď si chcú navrhnúť niečo u seba doma.
Rendrovacie programy
V-ray, Enscape, Lumion, Twinmotion… Je ich veľa. Využívajú sa hlavne na to, aby tvoj 3D model vyzeral realistickejšie. Vizualizácie (ako sa volajú výstupy z rendrovacích programov) slúžia ako obal, ktorý by mal tvoj návrh predať. Tieto programy poskytujú širokú škálu funkcii, ktorými môžeš dotvoriť okolie svojej stavby: od určenia časti dňa (ráno, obed, večer, noc..), cez vietor, dážď, hmlu, až po sneh. Môžeš si vybrať aj prostredie, v ktorom staviaš: les, mesto, hory… Tiež tu môžeš nájsť širokú škálu zariaďovacích predmetov, ako nábytok a zariadenie kúpeľne, ale aj drobné detaily, ako sú knihy, sošky alebo spinky na papier. Pri týchto programoch stále platí možnosť využitia študentskej licencie.
Photoshop, Illustrator
Programy, v ktorých môžeš vypracovávať rôzne dizajnové návrhy, schémy, mapky ale aj dotvoriť vizualizáciu. Vizualizácie nemusia byť vždy realistické a vyzerať ako fotka – je možné sa s nimi pohrať vo photoshope alebo illustratore a vytvoriť zaujímavú grafiku.
Teplo, Area, EHB
Od umeleckých programov prechádzame k tým technickým. Pri realizačnje dokumentácii je potrebné vyhotoviť aj posudky skladieb a detailov, ktoré preukážu, že náš návrh vyhovuje tepelno-technickým požiadavkám danými normou. Na tie sa práve používajú programy Teplo, Area, alebo EHB.
SCIA, RFEM
Tieto programy sa používajú pri statických výpočtoch na predmetoch ako sú betón, oceľ a drevo. Je možné si v nich vymodelovať nosnú konštrukciu z požadovaného materiálu, nastaviť zaťaženia a ich kombinácie a spustiť výpočet. Výsledkom je napríklad vykreslenie vnútorných síl (normálových a priečnych síl, ohybových momentov) a priehybov. Tieto programy sa stále rozvíjajú a sú obľúbené aj v praxi medzi statikmi.
Idea Statica, EC2
Tieto programy sme používali najmä na návrh výstuže.
Mathcad, SMath
Skvelé programy na počítanie. Naučiť sa v nich základné funkcie zaberie maximálne 5-10 minút a práca na zadaniach je v nich oveľa lepšia a rýchlejšia, než keby ich mám prácne počítať rukou. Faktom však je, že učitelia tieto programy na bakalárskom stupni neradi povoľujú práve kvôli pajcovaniu (jeden vypracuje výpočet v Mathcade a rozpošle ho ostatným, ktorí si už len podosádzajú svoje hodnoty).
Word, Excel, Powerpoint
Asi nie je človek, ktorý sa s týmito programami nestretol už na strednej. Vo veľkom sa používajú aj na vysokej škole. Excel slúži na rôzne výpočty, vo worde sa píšu seminárne práce, technické správy a aj záverečná práca a v powerpoint je v prípade potreby na vypracovanie prezentácií.
iLovePDF
Veľmi užitočná stránka dostupná online na googli pre prípady, keď potrebuješ upraviť pdfko. Môžeš v ňom rôzne formáty konvertovať do pdf a naopak. Dajú sa tu tiež pridávať/mazať/prehadzovať jednotlivé strany a spájať viacero pdfiek dokopy.
Máš aj ty program, s ktorým pracuješ a nedáš naň dopustiť? Napíš o ňom v komentároch. 😉