Praxuj, praxuj vykrúcaj, alebo prečo je dobré mať brigádu v odbore už počas školy

Všeobecne sa vraví, že prax dá človeku niečo, čo sa v škole nedá získať. Či už ide o priamy kontakt s odborom, prácu v tíme, zodpovednosť za určitú časť zákazky, vždy je táto skúsenosť prínosom, či už bola dobrá, alebo zlá. Ja som mala možnosť praxovať už po prvom ročníku a odvtedy som akosi stále v kontakte s prácou v oblasti stavbariny.

Hlavnú výhodu praxe v odbore vidím v možnosti otestovať znalosti samej seba a zároveň sa naučiť niečo nové. Tu už akosi stráca význam fráza „a na čo mi to kedy bude“, ktorú veľa študentov v škole používa. Reálne som sa stretla využitím vedomostí, ktoré som získala počas štúdia. Zároveň som si tieto vedomosti doplnila ďalšími poznatkami, ktoré som využila v ďalších ročníkoch.

Ďalšia oblasť, s ktorou som sa na praxi stretla, bola práca s ľuďmi (čo je vlastne tá najťažšia oblasť práce). Aj keď som väčšinou nejednala s klientmi prioritne ja, videla som šéfa a ostatných kolegov, ako sa to robí. Zároveň keď som ako brigádnička komunikovala s klientmi, dostala som sa do povedomia ľudí vo svojom okolí a registrujú ma ako niekoho, s kým možno v budúcnosti ešte budú jednať. Preto je dôležité dať si záležať aj na svojom prístupe a spôsobe jednania, pretože tu už nie som len sama za seba, alebo ako súčasť tímu a jeho prosperita momentálne závisí aj odo mňa.

Veľkým prínosom pre mňa je aj spolupráca so šéfom a kolegami. Väčšinou vo firme nepracuješ pre jedinca, ale prídeš do kolektívu. Mám to šťastie, že pracujem v skvelom ateliéri a kolegovia aj šéf sú veľmi milí. Naladila som sa na ich vlnu a práca s nimi ma naozaj baví. Človek si zvykne na to dostávať úlohy, spolupracovať s inými ľuďmi a na istú formu zodpovednosti. Keby svoju prácu nestihnem, alebo ju odvediem zle, negatívne by to ovplyvnilo zákazku.

Úprimne, jeden z najkrajších pocitov, aký som vo svojej praxi zažila, je držať svoje výkresy v rukách a odovzdať ich kolegovi na konzultáciu s klientom. Je to taká hrdosť a radosť zároveň, že to, čo ma baví, zrazu má zmysel a je prínosom pre spoločnosť, firmu a zákazníkov. Je to iné ako dostať podpísané zadanie. Na stavarine sa mi páči práve to, že moja práca bude vidieť… Vo veľkom… Že budem mať možnosť sa prejsť okolo stavby a povedať svojim deťom: „Aha, toto robila vaša mamina.“ Zároveň do firmy prídu ľudia, ktorí niečo potrebujú a ja im to sprostredkujem – uľahčím im život a naplním ich potreby. To je tiež výborná motivácia, odvádzať svoju prácu dobre.

Keď človek chodí do práce, mala som lepší režim ako v škole. Vždy som chodila na ôsmu a o pol piatej som končila. Rozvrhy na výške sú v tomto strašné, lebo každý deň vyzerá úplne inak, a je náročné nastaviť si nejaký denný rytmus pre svoje telo. Počas praxe to ale bolo oveľa lepšie a aj môj denný harmonogram vyzeral schopne.

Veľa študentov od praxe očakáva, že si na nej aj niečo zarobia. Všetci spolužiaci, s ktorými som sa na túto tému rozprávala, dostali zaplatené, ale pravda je, že nikde nie je napísané, že povinnú školskú prax musíš mať aj zaplatenú – je to na vôli zamestnávateľa. Ak sa však jedná o brigádu a nie len o prax, je pochopiteľné, že za ňu dostaneš peniaze. Viem, že niektorí študenti mali problém s tým, koľko peňazí si vypýtať. Je viacero faktorov, ktoré treba zohľadniť:

  • Si bez titulu, alebo už máš bakalársky titul? Titul pridáva na tvojej cene.
  • Aký plat majú zamestnanci s titulom v danej firme? Ako študent si v podstate ešte v rámci pracovného trhu nič nedosiahol, nemáš žiadnu prax a tým pádom aj tvoje finančné požiadavky by nemali byť prestrelené. Ak vieš, v akých hodnotách sa pohybujú platy zamestnancov s krátkou praxou, môžeš si vypýtať tak polovičnú hodnotu ich hodinovej mzdy. Veľakrát nemusíš byť jediným záujemcom o miesto brigádnika a aj tvoje požiadavky na mzdu môžu ovplyvniť, či to miesto dostaneš.
  • Zohľadni, v akom meste brigáduješ. Platy sú do istej miery rozdielne napr. v Šajdíkových Humencoch, v Martine a v Bratislave.
  • Spýtaj sa kamarátov a známych v odbore, koľko by si vypýtali oni, prípadne aká je ich skúsenosť s praxou v odbore.

Svoju prax považujem za jednu z najlepších skúseností, akú som v živote mala. Nie len že mi to prinieslo nové vedomosti, ale otvorilo mi to aj dvere pre pracovné ponuky po škole. Preto neváhaj a skúšaj praxovať v odbore, aj keď si možno len po prvom/druhom ročníku. Kolegovci ťa zaučia a ty získaš skúsenosť, akú ti škola nemôže dať.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *