Čo si zbaliť na intrák
Moja mama mi vždy vravela, že mám strašne veľa vecí. Pravdepodobne mala pravdu, keďže sa mi ešte nikdy nepodarilo zbaliť sa na sťahovanie na internát do jednej – dvoch tašiek. Avšak vravím si, že na internáte strávim 9 mesiacov z 12. Budem tam pracovať, jesť, aj spať, tak prečo si tento priestor nepremeniť na domov, v ktorom sa budem cítiť dobre? Pre mňa je najviac dôležitý komfort – aby som mala pri sebe všetko, čo potrebujem. Podľa toho si zostavujem aj zoznam vecí, ktoré si chcem zbaliť na internát.
Skôr, než sa oň s tebou podelím, je dôležité vedieť, koľko úložného priestoru máš vo svojej izbe. Či sa jedná len o jednu veľkú skriňu, či je stôl so zásuvkami alebo bez, či máš nočný stolík, prípadne či je v kúpeľni miesto na kozmetiku. Ak máš málo úložného priestoru, skús popremýšľať nad kúpou nočného stolíka alebo malej skrinky. Aj malý nábytok sa dá skvelo využiť.
Veci na zbalenie som rozdelila do jednotlivých sekcii (v zátvorkách sú veci, ktoré si brať nemusíš, ale uľahčia ti tvoj život):
Škola
- Batoh
- Potvrdenia potrebné pre ubytovanie/študijné oddelenie
- 2-3 fotky na doklady
- Skriptá
Kancelárske potreby – môžeš si ich zobrať z domu, ale keďže to nie je veľká investícia, kľudne si ich kúp v meste, keď sa ubytuješ.
- Peračník
- Papiere
- výkresy
- Zošity/zakladače do školy
- Perá, ceruzky, zvýrazňovače, fixky
- Guma, strúhadlo
- Rysovacie pomôcky
- Zošívačka/spinky/dvojhárky
- Lepiaca páska, lep
- Nožnice
- Euroobaly
Oblečenie – záleží od toho, na ako dlho plánuješ prísť na internát. Ja chodievam každý týždeň domov, tak si beriem oblečenie na každý deň v škole + 2-3 kusy do zásoby. Ak si ale z väčšej diaľky a budeš chodiť domov napr. raz za 1-2 mesiace, zober si viac oblečenia (a nauč sa ovládať internátnu práčku).
- Oblečenie do školy – tričká, košele, nohavice, mikiny, svetre…
- Jedno/dvoje spoločenské oblečenie – pre prípad, že by sa vyskytla akcia, na ktorej je požadovaný dress code (napr. bussiness formal/bussiness casual) a ty už nebudeš mať čas sa zastaviť doma
- Ponožky, spodnú bielizeň (v zime aj nejaké silonky alebo pančuchy)
- Oblečenie na doma – tepláky, tričko…
- Pyžamo
- Oblečenie na telocvik/športovanie
- Plavky, ak budeš chodiť plávať
- Kabelka/y
- Doplnky (náušnice, náramok…)
- Prezuvky
- Topánky – zober si viac párov do rôzneho počasia
- Dáždnik
- Vešiaky – nie vždy ich poskytne internát
Spánok:
- Periny – ak ich neposkytuje internát
- Obliečky – ideálne dvoje – jedny si navlečieš, keď sa ubytuješ, druhé do zásoby
- Deka – tiež si beriem dve – jednu mám prehodenú cez posteľ, keď ju mám ustlanú a do druhej sa zabalím, keď mi je zima, alebo si len idem po škole oddýchnuť
- Závesy – nie všetky internáty majú plastové okná so žalúziami, ale majú namontované garniže pre závesy, ktoré si môžeš priniesť. V noci sa lepšie spí v tme, než vo svetle mesta.
- (Plyšiak – v prvom ročníku si človek musí zvyknúť aj na zmenu prostredia. Môžu prísť pocity osamelosti a úzkosti, ktoré sa najčastejšie objavujú pri zaspávaní. Preto je dobré mať pri sebe niečo, čo ti pripomína domov a máš k tomu citovú väzbu a môžeš to objať, keď sa budeš cítiť sám/sama.)
Hygiena
- Kozmetika na vlasy – šampón, kondicionér…
- Kozmetika na telo – sprchový gél, telové mlieko, opaľovací krém…
- Kozmetika na ruky – mydlo
- Kozmetika na tvár
- Make-up + kozmetika na odlíčenie
- deodorant
- voňavka
- Zubná kefka + pasta (prípadne pohárik, v ktorom ich budeš mať odložené)
- Holiaci strojček
- Hrebeň/kefa
- Gumičky/ sponky, ak ich používaš
- Uterák na telo, vlasy, ruky, tvár
- Osuška, ak plánuješ chodiť na plávanie
- vložky
- Žabky/ crocsy – spoločné sprchy sú raj pre plesne a iný hnus, preto do nich nikdy nechoď na boso!!!
- Toaletný papier
- Vlhčené obrúsky
- Vreckovky
- Dezinfekcia
- Manikúra
- Zrkadlo
Zdravie – vždy sa oplatí mať po ruke nejaké lieky ak je tebe, alebo niekomu v tvojom okolí zle. Nedávaj však nikomu lieky, ak si nie si istý/á, že naň daná osoba nemá alergiu.
- Lieky, ktoré dlhodobo užívaš
- Niečo proti bolesti
- Niečo proti teplote
- teplomer
- Probiotiká na trávenie – často sa stres prejaví práve problémami s trávením (hnačky, zápchy), preto nie je na škodu mať pri sebe niečo, čo ti od týchto ťažkostí uľaví
- Náplasti
- Čaje – ak do seba nerád/nerada dávaš chémiu, môžeš si kúpiť čaj na dobrý spánok, trávenie, podporu mozgu a pod.
Kuchyňa – ak si neplánuješ variť, väčšinu vecí z tejto sekcie nebudeš potrebovať. Pre prípad, že si chceš variť, tak internáty síce majú svoje kuchynky, ale nie vždy sú dobre vybavené (a ja osobne nerada používam spoločný riad)
- Hrniec, panvica
- Príbor (lyžica, vidlička, nôž, čajová lyžička)
- Nôž na krájanie
- Dosku na krájanie
- varecha
- Tanier (plytký, hlboký, malý)
- Hrnček (môžeš keď tak zobrať aj pre návštevy)
- Odmerka, váha
- Hubka na riad
- Utierka
- Saponát na umývanie
- vrecká na desiatu
Upratovanie – aj keď ťa možno nikto už nebude tak sledovať ako tvoja mama, v čistom a peknom prostredí sa každému učí lepšie. Niektoré veci na upratovanie sa dajú aj vypožičať z internátu, ale nemusí to vždy tak byť. A ako som už písala pri kuchyni, spoločné veci sú často v otrasnom stave.
- Veľká metla, malá metlička + lopatka
- (vysávač – ja si plánujem kúpiť taký malý ručný, príde mi to veľmi praktické, nie je to ani až tak drahé a osobne radšej vysávam, ako zametám)
- Handru na zem/mop
- Vedro
- rukavice
- Handričky (na utieranie prachu a pod.)
- Vrecká do koša
- Prípravok na podlahy
- (prípravok na nábytok – niekedy to možno stačí utrieť len vlhkou handričkou, ja ale radšej používam prípravky na to určené)
Elektro – na toto si treba dať pozor, lebo veľa vecí je na internáte aj zakázaných. Ak sú nejaké povolené, zvyčajne musíš priniesť potvrdenie o nezávadnosti od elektrikára (aby si nevyhodil/a poistky, alebo rovno celý internát do povetria).
- Lampa – nemusí byť poskytnutá internátom
- Fén
- Notebook + nabíjačka (prípadne taška na notebook, ak si ho plánuješ brávať do školy)
- Myška, prípadne klávesnica
- Obrazovka + nabíjačka + pripojenie k notebooku
- Nabíjačka k mobilu
- slúchadlá
- Chladnička
- (Varná kanvica – ak si zvykneš variť kávu/čaj a nechce sa ti chodiť do kuchynky)
- (Mikrovlnka – nie vždy je v kuchynke a nie vždy je čistá)
- (Tlačiareň – ak si ju môžeš kúpiť a máš ju kam dať, je to podľa mňa dobrá investícia, ušetrí ti to dosť peňazí, ak musíš tlačiť veľa zadaní a podkladov)
- (webkamera – ak ju nemáš na PC alebo ti nefunguje na notebooku)
Cennosti – nie je dobré, si ich brať. Je všeobecne známe, že na internátoch sa kradne. Notebook a peňaženka sú samy o sebe dostatočným lákadlom. Šperky a ďalšie drahé veci, ktoré k životu nepotrebuješ si preto radšej neber.
Iné – toto je sekcia, ktorá nie je must-have. Patria sem veci, ktoré tvoju izbu zútulnia a budeš sa tam viac cítiť ako doma, napr. fotky (najlepšie v rámikoch, nie vždy ti dovolia lepiť veci po stenách/nábytku), plyšiak… Jednoducho čokoľvek, čo ti pripomína tvoju izbu doma.
Možno sa ti teraz zdá, že je tých predmetov fakt veľa a že ich možno ani všetky nepotrebuješ. Toto je len zoznam vecí, ktoré sa okolo mňa nachádzajú a robia môj bežný život funkčným bez pocitu, že mi niečo chýba. Vyber si teda to, čo z toho potrebuješ ty a uži si balenie na internát.