AT2 – statika
V seriáli o Ateliérovej tvorbe 2 sme sa dostali na poslednú časť – statiku. Bez správneho nosného systému bude tvoja bytovka len ťažko obhájiteľná na štátniciach. Keďže sme na stavbarine, naše návrhy musia nie len dobre vyzerať, ale byť aj realistické a skonštruovateľné. Tu je zopár rád, ako na to už pri štúdii:
- RIAĎ SA POKYNMI NORIEM A VYUČUJÚCEHO.
- RIAĎ SA POKYNMI NORIEM A VYUČUJÚCEHO.
- RIAĎ SA POKYNMI NORIEM A VYUČUJÚCEHO.
- To čo si navrhneš, budeš musieť vedieť aj staticky vyriešiť. Keď si navrhneš komplikovanú stavbu, budeš mať komplikované zakladanie, komplikovaný nosný systém, komplikované všetko. Ako vraví môj vedúci bakalárky: „Riaďte sa pravidlom KISS: Keep It Simple, Stupid.“
- Urči si nosný systém. Bude skeletový alebo stenový? Bude pozdĺžny alebo priečny? Ja som zvolila priečny stenový a nosné priečne steny sú aj medzibytovými priečkami.
- Na základe tvojho nosného systému si zvolíš, na čom budeš zakladať – doska, pásy, alebo pätky.
- Ak sa rozhodneš zakladať na bielej vani, naštuduj si, čo to je. Na obhajobách sa na to radi pýtajú a… takmer nikto to nevie.
- Navrhuj v moduloch. Celá tvoja bytovka bude buď na skelete alebo na stenách, ktoré budú nesené prievlakmi a tie stĺpmi v 1PP. Všetko medzi nimi budú stropné dosky. A ako budeš staticky riešiť 15m rozpon? Nevieš? Tak ho tam nedávaj. Zbytočne sa ti bude zväčšovať hrúbka stropnej dosky a budú vznikať problémy, ktoré fakt nechceš riešiť. Optimálny je rozpon 7,2-7,5m prípadne menší.
- Momentálne nerieš ako bude hrubý základ, strop, doska schodov, šírka a dĺžka stĺpov. Len im daj nejaký rozumný rozmer. Ich konkrétne rozmery dostaneš z výpočtu zaťaženia, ktorý budeš robiť na AT3 a AT4.
- Ak staviaš pri vode, budeš musieť pri zakladaní riešiť problém podzemnej vody.
- Vyznač dilatáciu, tá statika zaujíma.
- Sleduj si, aby jednotlivé poschodia na seba dosadli. Aby stĺpy boli pod stenami, nie vedľa. Excentricita vie narobiť v statike veľké zlo, preto si súlad nosných konštrukcii jednotlivých podlaží priebežne kontroluj.
- Hrúbky stien navrhuj podľa výrobcov. Ak obvodové steny navrhneš od jedného výrobcu, mali by od neho byť aj nosné a nenosné priečky, prípadne preklady. Nekombinuj to, nemajú to radi a vznikajú potom zbytočné otázky, prečo si to tak spravil/a.
Jedinou tvojou statickou úlohou na AT2 je určiť si správny nosný systém. Daj si na tom záležať, lebo prerábanie nosného systému a modulov medzi nimi je dosť prácna vec (hlavne keď už tam máš šrafy, okná, zariaďovačky a pod.). Opäť, dá sa to, ale zbytočne ťa to oberá o čas.
Verím, že sa ti s mojím seriálom o Ateliérovej tvorbe 2 podarí vyhnúť zbytočným chybám a navrhovanie svojej prvej väčšej stavby si užiješ. Dostaneš za to diplom, tak nech to stojí za to! 🙂