Ateliérová tvorba 2 – 3. časť (TZB)
Popri tom, ako som začala konštrukčne riešiť svoju bytovku na AT3, počkalo si na mňa pár prekvapení aj v oblasti TZB. Na AT3 sa rieši zdravotechnika, kanalizácia a napojenie bytovky na verejný plynovod. Na AT4 sa dorieši vzduchotechnika a vykurovanie. Takže na čo z TZBčka si dať pozor pri štúdii?
- RIAĎ SA POKYNMI NORIEM A VYUČUJÚCEHO.
- RIAĎ SA POKYNMI NORIEM A VYUČUJÚCEHO.
- RIAĎ SA POKYNMI NORIEM A VYUČUJÚCEHO.
- Organizačná poznámka: hoci sú z TZB povinné konzultácie len 3, to neznamená, že to majú byť konzultácie v 11., 12. a 13. týždni. Aj keď je to TZB vcelku v pohode, to neznamená, že nie je prácne a že keď prídeš na konci, tak ti to s veľkou radosťou dajú. Keď na vyučujúceho kašleš celý semester, s veľkou pravdepodobnosťou sa na konci vykašle on na teba. Preto určite choď aj na cviká, na ktorých nekonzultuješ. Všetci robíme tie isté chyby a podľa chýb spolužiakov si vieš opraviť svoje výkresy. Čiže aj keď nekonzultuješ, počúvaj.
- Hoci budeš mať v byte pravdepodobne dve šachty (jednu za záchodom, jednu pri kuchyni), stúpačky budeš mať len jedny. Preto je dobré navrhnúť kuchyňu blízko kúpeľne, lebo ak je napojenie na stúpačku teplej vody dlhšie ako 7m, musíš navrhovať samostatný ohrievač vody k umývadlu a to sa nikomu nechce.
- Rovnako mysli na to, že do šachty budeš musieť natrepať 3 vodovodné potrubia (teplá voda, studená voda, cirkulácia), kanalizačné potrubie a rúru od vzduchotechniky, ktorá vie byť fakt veľká ak máš veľa poschodí. Plus nemôžeš potrubia nalepiť na seba, ale musia mať medzi sebou rozostupy (optimálne 100mm). Preto ti radím, šachta 800×500(prípadne 600)mm je super. Ja mám šachty aj s dĺžkou 1000, ničomu to nevadí a všetko som tam zmestila.
- Šachtu situuj tak, aby bola nenápadná a aby ničomu nezavadzala. Ja som ich umiestnila za wc a do špajze.
- Všetky potrubia, podčiarkujem všetky, vedieme v predstene. So zasekávaním do stien ťa pošlú dokelu. Mysli na to. Keď dáš predstenu so šírkou 150mm po obvode 2 stien zo 4, vie ti to fajnovo zmenšiť priestor a to je niečo, čo nechceš.
- Aj keď som v blogu o konštrukciách napísala, že daj parkovanie do podzemia, pár parkovacích miest budeš musieť dať aj na terén, kvôli tomu, aby si si vyskúšal/a výpočet a návrh odvodnenia parkoviska (nič viac za tým nehľadaj). Nedávaj to niekde do paže, daj to čo najviac k ceste, nech je prístup jednoduchý a praktický.
- Na každé podlažie musíš dať požiarny hydrant a k nemu prívod vody na hasenie. Keďže je to taká väčšia škatuľa, zohľadni to pri návrhu spoločnej chodby.
- Keď budeš navrhovať plochú strechu, tak strešné vpuste ti nemôžu hocikade. Musíš ich zviesť cez šachtu. Áno, cez tú v ktorej už máš 3 stúpačky, kanalizáciu a vzduchotechniku. Takže buď tomu navrhneš nejakú nenápadnú šachtu napr. na chodbe, alebo to zvedieš cez jednu z bytových šácht. Preto sa snaž šachty situovať cca do stredu bytovky, lebo spádovanie plochej strechy sa zvyčajne robí práve k stredu.
- Ak budeš mať balkón alebo lodžiu väčšiu ako 5m2, budeš musieť riešiť odvodenie.
- Ak chceš mať podlahové vykurovanie, zohľadni to v hrúbke podlahy.
- Do kuchyne daj umývačku riadu a do kúpeľne práčku. Pravdepodobne to bude cvičiaci chcieť, aby videl, že vieš, ako sa kreslia a napájajú ich armatúry.
- Treba odvetrať aj podzemnú garáž. Najčastejšie sa to robí formou svetlíkov.
- Kotolňa by mala mať minimálne 2 okná na 2 rôznych stenách (1 okno na jednej stene, druhé na druhej), aby bolo zabezpečené prúdenie vzduchu cez miestnosť.
Toľko k TZB. Aj keď to možno vyzerá, že to nie je náročné, aj TZBár ti vie fajnovo zrušiť bytovku, najmä kuchyňu a kúpeľňu. Preto si daj záležať aj na tom, aby neboli priestorovo poddimenzované. Nikto sa na záchode nechce cítiť stiesnene, alebo mať jedálenský stôl kúsok od pracovnej dosky kuchynskej linky.